Ni ga javnega medija prek katerega nam vrla vlada ne bi lani sporocila svojega dosežka brez primere, zaradi katerega ne bo vec nic tako kot je bilo doslej. Gre za pripravo “ciljno usmerjenega proracuna” (CUP), ki je razrez javnih sredstev v proracunu povezal z uspešnostjo uresnicevanja javnih programov. Krasno! Malo manj pa je znano, da je bil CUP pripravljen po postopku, ki ni znan. Pod umetniškim vodstvom ministra Gasparija pripravljena metodologija vrednotenja javnih programov doslej ni bila objavljena in ce vemo prav, je ne pozna niti Ministrstvo za finance, zadolženo za pripravo proracuna.
Skrivnosti priprave državnega proracuna
O problemu smo opozorili kabinet predsednika vlade. Metodologijo vrednotenja javnih programov, ki so financirani proracunsko so pripravili v Službi vlade za razvoj in evropske zadeve – SVREZ. Od SVREZ si Slovensko društvo evalvatorjev – SDE že od konca lanskega leta prizadeva pridobiti to metodologijo. SVREZ naš zahtevek ignorira tako, da nas napotuje na druge dokumente, po katerih nismo spraševali. Ker doslej od SVREZ nismo uspeli pridobiti metodologije, smo o tem obvestili generalni sekretariat vlade – GSV, ki pa nam je v odgovor namesto metodologije poslal program dela vlade in nerodno slabo utemeljeno zavrnitev, ki smo jo kot povsem nezadostno takoj zavrnili. Iz dosedanjih ravnanj vladnih služb torej izhaja izogibanje obveznostim in sistematicno sprenevedanje, saj se isti vzorec ponavlja v razlicnih organizacijah.
Zato smo Kabinetu predsednika vlade poslali pismo, v katerem izražamo zaskrbljenost zaradi opažanja sistematicne arogance vladnih služb. Republika Slovenija je kot clanica Mednarodnega monetarnega sklada sprejela Kodeks dobrih praks na podrocju transparentnosti javnih financ ter Deklaracijo o nacelih Mednarodnega monetarnega sklada. Kodeks in deklaracija sta nastala na temelju sporazuma o tem, da je transparentnost javnih financ kljucnega pomena za doseganje makroekonomske stabilnosti vsake države in njenega nadaljnjega razvoja. Kodeks temelji na štirih splošnih nacelih: na nacelu jasnosti vlog in odgovornosti, javne dostopnosti informacij, javnega pripravljanja, izvrševanja in porocanja o proracunu ter neodvisnega zagotavljanja pravilnosti oziroma resnicnosti proracunskih informacij.
Po dosedanjih zapletih z vladnimi službami pri poskusu pridobitve metodologije ocenjujemo, da te službe kršijo tako poslovnik vlade, pravico javnosti do dostopa do informacij javnega znacaja kot mednarodne obveze Slovenije. S takšnim ravnanjem se kršijo minimalni standardi transparentnosti javnih financ kot jih opredeljujeta deklaracija in kodeks in posledicno celotna zakonodaja, ki je bila pripravljena na njuni podlagi: sistema upravljanja z javnofinancnimi izdatki, predvsem v zakonu o racunovodstvu in zakonu o javnih financah pa tudi v zakonu o javnih narocilih in zakonu o nadzoru državnih pomoci. Z netransparetnim in do javnosti neodgovornim ravnanjem se ogroža tudi javnofinancna stabilnost države (gl. standarde!).
Odgovor KPV pricakujemo v okviru roka, ki ga doloca poslovnik vlade, t.j. do 25. maja 2010.
Oznake: slo