Porocilo o delu SDE (2009) in program dela (2010)
Porocilo o delu, 2009
1. Vzpostavljena je bila dvojezicna spletna stran društva. V prvem letu je bilo objavljenih vec kot 200 prispevkov; število narocnikov na novice SDE se je povecalo s 60 na 320, vzpostavili smo poštno listo za tujino, ki vsebuje okoli 150 prejemnikov; novice SDE se pošiljajo še medijem in vladnim službam. Clanicam in clanom mreže je bilo razposlanih okoli 15 številk novic SDE v Slovenšcini in ena v anglešcini.
2. Izvedene so bile štiri okrogle mize oz. javna predavanja clanic, clanov ali vabljenih, namenjenih osvešcanju, prezentaciji in promociji podrocja vrednotenja:
a) »Merkantilne, tehnokratske in politicne odlocitve o prostoru: Kam bi del«?, 3. februar 2009, 14h-16,30, v prostorih knjižnice UIRS, Ljubljana; pripravljeno v sodelovanju z UIRS -Urbanisticnim inštitutom RS.
b) »Podatkovne zahteve evalviranja javnih programov«, 12. maj 2009, Fakulteta za socialno delo, Topniška c. 31, predavalnica 6, od 16,05-17,50h, pripravljeno skupaj s Fakulteto za socialno delo (UL) in Inštitutom RS za socialno varstvo.
c) »Ovire medsektorskega usklajevanja – primer presoj vplivov«, 8. julij 2009 ob 14-16h v veliki sejni sobi Službe vlade za razvoj in evropske zadeve, Gregorciceva 25, Ljubljana; pripravljeno skupaj s Službo vlade za razvoj in evropske zadeve in z Ministrstvom za finance.
d) »Dobiti vec za manj? Samo-evalvacija v javni upravi po CAF«, (delavnica), 9. julij 2009, ob 14-16h v sejni dvorani Fakultete za uporabne družbene študije; pripravljeno v sodelovanju s Fakulteto za uporabne družbene študije.
e) »Ciljno usmerjen državni proracun: med obeti in možnostmi«, 23. oktober 2009, od 13h-15,30h, Center za razvoj financ, ; pripravljeno skupaj z Ministrstvom za finance.
f) »Programska konferenca SDE 2009«, 7. december 2009 ob 13h – 16h, velika sejna soba IER – Inštituta za ekonomska raziskovanja, Kardeljeva plošcad 17, Ljubljana.
3. Zagon virtualne knjižnice (http://www.sdeval.si/Studijska-knjiznica/). Doslej je v knjižnici zbranih 20 clankov.
4. Predstavitev evalvacijskega izdelka in interno poizkusno ovrednotenje:
a) Glej DZ/SDE št. 3/2009.
b) V DZ/SDE št. 4 in št. 5/2009 je bila naloga izvedena le na metodološki ravni.
c) Glej porocilo z delavnice, 9. julij 2009.
5. Promocija društva, mednarodni stiki in pojavljanje na znanstvenih konferencah:
b) Objave: Radio Slovenija 3, ARS (Intervju o vrednotenju politik); Vecer (3. marec; 15. avgust); Spletni casopisi (Razgledi.net, Vest.si); Revija 2000; Radio Slovenija, intervju.
c) Novice SDE: 15 pošiljk v Slovenšcini in 1 v anglešcini; Slovenske novice posebej pošiljamo medijem (vec kot 100 naslovov) in državnim ustanovam (dodatnih 300 naslovov).
d) SDE je bil povabljen s svojo sintezno metodologijo sodelovati v mednarodnem projektu ESPON v okviru projekta mešane italijansko slovenske raziskovalne ekipe, ki jo je vodila Univerza Tor Vergata iz Rima; SDE je bil povabljen predstaviti metodologijo na mednarodnem seminarju na Univerzi Valencia v Španiji.
e) SDE je dal pobudo za prirpavo projektnega predloga v okviru razpisov 7. okvirnega programa za znanost. V okviru tega je bila oblikovana mednarodna raziskovalna ekipa iz sedmih držav; v ekipi sodeluje šest nekdanjih ali sedanjih predsednic/kov nacionalnih ali evropskega evalvacijskega društva.
f) SDE je postal clan mreže Nacionalnih evalvacijskih društev Evrope in opazovalec v Evropskem evalvacijskem društvu.
6. Publiciranje – Delovni zvezki, izdani v letu 2009:
a) Št. 1/2009: Anti-systemic movement in unity and diversity (B. Radej, 12 str).
b) Št. 2/2009: Meso-matrical Impact Assessment – peer to peer discussion of the working¸ paper 3/2008; report for the period 8/08-2/09 (B. Radej, ur., 30 str.)
c) Št. 3/2009: Turisticna regionalizacija Slovenije (Jože Kos Grabar, 29 str.).
d) Št. 4/2009: Presoje javnih ucinkov vladnih politik (B. Radej, 18 str.)
e) Št. 5/2009: Ciljno usmerjen državni proracun: med obeti in možnostmi (B. Radej, 33 str.)
7. Navezava stikov z ministrstvi (Ministrstvo za javno upravo, Ministrstvo za vzgojo, znanost in tehnologijo, Ministrstvo za finance, Služba Vlade za razvoj, Ministrstvo za kulturo, Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve, Ministrstvo za okolje in prostor, Služba Vlade Republike Slovenije za lokalno samoupravo in regionalno politiko, Ministrstvo za promet, Ministrstvo za pravosodje, Ministrstvo za gospodarstvo, Racunsko sodišce, Ministrstvo za šolstvo in šport). Sestanki so bili namenjeni predstavitvi društva, predstavitvi pobude vladi o vrednotenju politik in navezavi stikov pri reševanju sistemskih vprašanjih s podrocja vrednotenja. Pobudo Vadi je podprlo 170 posameznikov in skupin. Pobudo smo javnosti rpedstavili na novinarski konferenci (25. februarja), Vladi pa smo jo vrocili 20. aprila 2009. Vlada je odgovorila na evalvatorsko pobudo po štirih mesecih, ceprav je poslovniški rok le en mesec. Vladni odgovor je bil z naše strani zavrnjen kot nezadosten in slabo utemeljen. Prizadevanja za uresnicitev pobud se nadaljuje v letu 2010.
Program dela SDE v letu 2010
1. Stalne naloge:
a) Vzdrževanje spletne strani
b) Izvedba štirih javnih predavanj clanic, clanov ali vabljenih, namenjenih osvešcanju, prezentaciji in promociji podrocja vrednotenja.
c) Predstavitev evalvacijskega izdelka in interno poizkusno ovrednotenje.
d) Promocija društva in pojavljanje na znanstvenih konferencah.
e) Mednarodni stiki – Poglabljanje stikov z Mrežo nacionalnih evalvacijskih društev in z Evropskim evalvacijskim društvom.
2. Publiciranje – po potrebi in možnostih.
3. Pobuda Vladi o evalviranju: nadaljevati prizadevanja za sistemski pristop vlade k vrednotenju javnih ucinkov vladnih politik.
Porocilo in program dela SDE sta bila sprejeta na obcnem zboru SDE, 22. februar 2010.